Panik Atak

Panik atak nedir? Panik atak; gerçek bir risk ya da aslında herhangi bir sebebi olmamasına rağmen, şiddetli fiziksel belirtilerle kendisini gösteren ve yoğun bir şekilde yaşanan korku atağıdır. Bu süreç oldukça korkutucudur. Yaşayan kişi, kalp krizi geçiriyor olduğunu düşünebilir. Bir insan hayatı boyunca birkaç defa panik atak krizi geçirebilir. Ancak, bu durum sürekli bir şekilde tekrar ediyorsa, panik bozukluğundan söz edilir. Panik atak belirtileri nelerdir? Panik atak krizinin en belirgin özelliği; ne zaman ve hangi anda ortaya çıkacağının tahmin edilememesidir. Aniden gelişir, 10 dakika içinde en yüksek seviyeye çıkar ve yaklaşık 15 dakika içinde sona erer. Bu durumun, uyku esnasında görülebileceğini de söyleyebiliriz. Başlıca belirtileri ise şu şekildedir:

Çarpıntı

Terleme

Titreme

Bulantı

Uyuşma

Karın ağrısı

Baş dönmesi

Yüksek ateş

Sersem olma hali

Ölüm düşüncesi ve korkusu

Bayılacakmış gibi hissetme durumu

Göğüs bölgesinde baskı hissi

Çıldıracakmış gibi hissetme

Nefes alma güçlüğü ya da soluğun kesilmesi

Kişinin kendisini veya çevresini başka türlü algılaması

Panik Atak Sebepleri Nelerdir?

Panik atağın kesin sebebi genellikle bilinmemektedir. Bazı durumlarda ruhsal sağlık durumu etkili olabilmektedir. Bu duruma örnek olarak:

Panik bozukluğu

Agorafobi gibi fobiler

Obsesif kompulsif bozukluk

Travma sonrası stres bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu

Stres de panik atak nöbetlerine sebep olabilmektedir.

Kimlerin Panik Atak Geçirme Riski Yüksektir?

Çeşitli faktörler panik atak geçirme riskinizi artırabilmektedir. Bu faktörler:

Ailenizde panik atak hastası bulunması

Çocukluk döneminde yaşanan istismar

Stresli bir ortamda çalışmak veya yaşamak

Trafik kazası gibi travmatik olaylar

Bebek sahibi olmak gibi hayatınızı büyük ölçüde değiştiren olaylar

Sevilen birini kaybetmek

Fobi veya TSSB gibi zihinsel sorunlara sahip olmak da panik atak riskinizi artırabilmektedir.

Panik Atak Teşhisi Nasıl Konur?

Panik atak teşhisi için doktorunuz öncelikle semptomlarınız ve tıbbi geçmişiniz hakkında detaylı bilgi edinecektir. Ardından fiziksel muayene ve kalp krizi ihtimalini elemek için elektrokardiyogram (EKG) benzeri testler yapılacaktır. Ayrıca, tiroid hormon düzeylerini kontrol etmek için kan testleri yapılması da gerekmektedir. Hormonal dengesizlikler, kalp ritmi bozukluklarına yol açabilmektedir. Panik bozukluğu veya başka bir akıl sağlığı sorununuz olduğundan şüpheleniliyorsa doktorunuz sizi bir akıl sağlığı uzmanına yönlendirebilir. Aşağıdaki maddeler sizin için geçerliyse panik bozukluğu hastası olabilirsiniz:

Sık panik atak nöbetleri

Tekrar panik atak geçirme korkusu 

Panik atak geçirme korkusu nedeniyle yaşam tarzı veya davranışlarda değişikliğe gitme

 

TERAPİ SÜRECİ

Terapistiniz panik ataklarınızla bağlantılı düşünce, davranış ve tepkileri incelemeye çalışacaktır. Bu, korkularınızı ve endişelerinizi azaltmanıza ve gerçek tehditleri diğerlerinden daha iyi ayırt etmek için beyninizi eğitmenize yardımcı olabilmektedir. Destek gruplarına katılmak da panik bozukluğunu yönetmenize ve korku, endişe ve stresle başa çıkmak için farklı mekanizmalar geliştirmenize yardımcı olabilmektedir.

Yaşam Tarzında Yapılan Değişiklikler

Stresi azaltmak ve sağlığınızı iyileştirmek için girişimde bulunmak panik atak geçirme sıklığınızı azaltabilmektedir. Örneğin, yeteri kadar uyuyabilmek ve fiziksel olarak aktif olmak stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Derin nefes alma veya kas gevşemesi gibi stres yönetimi teknikleri de size bu konuda yardımcı olabilir. Alkol, kafein ve uyuşturucu tüketimini önlemek veya sınırlamak da oldukça önemlidir.

Panik Atak Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Panik atak tedavi edilmediğinde aşağıdaki sorunlara yol açabilmektedir:

Tekrar atak geçirme olasılığını düşünürken endişelenmek

Atak geçirme korkusuyla başka insanlardan veya halka açık yerlerden sakınmak

Agorafobi (halka açık yerlerde olma korkusu ) geliştirmek

Bu sorunlardan kaçınmak için panik atak tedavisi görmeniz yararınıza olacaktır.

Panik Atak Nasıl Önlenir?

Çoğu panik atak nöbeti ani gelişmektedir. Bu nedenle, panik atağı önlemek oldukça zordur. Bununla birlikte, panik atak riskini azaltmak için yaşam tarzınızda belirli değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin:

Dengeli beslenme

Düzenli egzersiz

Kaliteli uyku

Daha stressiz bir yaşam

Panik atak nöbeti geçirdikten sonra terapistinizden yardım almanız yararınıza olacaktır. Doğru tedaviyle gelecekte panik atak nöbetlerinden kaçınabilirsiniz.

Yorum bırakın

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?