Ergen Danışmanlığı

Ebeveynler bilir ki, çocuklarda özellikle ergenlik döneminde;  duygusal inişler ve çıkışlar görülmektedir. Akademik beklentiler, toplum beklentileri, sosyal yaşam ve büyümenin getirdiği karmaşalar göz önüne alındığında ergenlik dönemindeki bireyler zaman zaman kendilerini bunalmış hissetmektedir. Çoğu zaman bireylerin gerçekten ihtiyaç duydukları; ebeveynlerinin onlara zaman ayırıyor ve onlarla ilgileniyor olmalarıdır. Ancak bazen, büyük yaşam değişiklikleri, uzun süreli maruz kalınan stres ve aile sorunları gibi başa çıkılması zor olan durumlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde danışmanlık hizmetlerinin önemi ön plana çıkmaktadır. Ergen bireylerin danışmanlık hizmetine başvurma sebeplerinden bazıları aşağıda sıralanmaktadır;

  • Boşanma ve Ayrılık: Anne ve babanın boşanmış ya da boşanma kararı alıyor olması ergenlik dönemindeki bireyler için daha fazla yıpratıcı olabilmektedir. Önemli yaşam değişimleri söz konusu olduğunda ergenlik dönemindeki bireylerde üzüntü, öfke, korku, pişmanlık, suçluluk gibi bir dizi duygu tetiklenebilir.
  • Kayıp ve Yas: Ailenin bir üyesinin yakın zamanda vefat etmesi durumunda bireyin duyguları olumsuz yönde tetiklenebilmektedir. Vefat eden kişiye yakınlık arttığında; danışmanlık alınması oldukça önemlidir.
  • Zorbalık: Zorbalık özellikle ergen bireylerde zarar vericidir. Çoğu zaman aile tarafından fark edilmeden çocuk zorbalığa maruz kalmaktadır. Çocuğunun zorbalığa maruz kaldığını düşünen her ebeveynin danışmanlık hizmeti ve yardım almaları gerekmektedir.
  • Okuldaki Stres: Son zamanlarda, öğrencilerin sınav stresiyle başa çıkmaya çalışıyor olması ve sınav kaygısı yaşıyor olması göz önüne alındığında, bu öğrencilerin ebeveynlerden ve ilgili uzmanlardan yardım alma ihtiyaçları doğmaktadır. Bu sebeple akademik başarı, sınav kaygısı, sınav hazırlığı gibi süreçlerde özellikle ergen bireylerin danışmanlık hizmeti alıyor olmaları önemli bir husustur.
  • Aile meseleleri: Genelde, çocuğunuzun yaşadığı ve şikayet ettiği şey, ailenin bütününde var olanlar ile ilgili olabilmektedir. Bu durumlarda, Aile Danışmanlığı iyi bir seçenek olabilmektedir.

Yorum bırakın

× Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?